26. srpna 2019
Povinné čipování psů
Pejskařům zbývá zhruba několik měsíců na to, nechat svá zvířata označit mikročipem. Pokud jejich pes nebude k 1. lednu 2020 označen mikročipem, nebude platné jeho povinné očkování proti vzteklině. Upozornila na to Státní veterinární správa s odvoláním na novelu veterinárního zákona.
Pejskařům přibyla nová jednorázová povinnost – nechat svého čtyřnohého přítele očipovat. Podle novely musí být štěňata označena mikročipem nejpozději v době prvního očkování proti vzteklině, tedy v půl roce věku. Výjimku budou mít pouze starší psi v případě, že jsou označeni jasně čitelným tetováním, které bylo provedeno před 3. červencem 2011.
Označení psů mikročipem provádějí soukromí veterinární lékaři, kteří jsou oprávněni vykonávat veterinární léčebnou a preventivní činnost, (jsou registrovaní u Komory veterinárních lékařů ČR). Dlouhodobě je označení psa (ale také kočky či fretky) čipem povinné v případech, že s ním majitel cestuje do zahraničí. Povinná evidence psů v současné době funguje ve většině zemí Evropské unie.
Čipování představuje jednorázový úkon srovnatelný s injekční aplikací. Mikročip o délce zhruba jednoho centimetru je sterilně aplikován pomocí jehly do podkoží zvířete. Obal je vyroben z biokompatibilních materiálů, na které organismus zvířete nereaguje jako na cizí těleso. Za psa bez označení bude hrozit ve správním řízení uložení pokuty ve výši až 20 tisíc korun.
Zavedení povinného označení všech psů by mělo usnadnit do budoucna identifikaci psů ze strany kontrolních orgánů, a tím také zefektivnit monitoring chovů a kontrolu dodržování stanovených předpisů, především při postihování problematických chovů velkého množství zvířat – tzv. množíren.
U označeného zvířete lze snadněji prokázat, kdo je jeho majitelem, což je přínosné v případech krádeží psů, ale i tehdy, když zvíře způsobí škodu a je potřeba identifikovat zodpovědnou osobu. Řádně označené a evidované zvíře má navíc při zatoulání větší naději, že je někdo vrátí původnímu majiteli.
Státní veterinární správa apeluje na chovatele, aby včas navštívili se svým psem ošetřujícího veterinárního lékaře a nechali psa čipovat. Nová povinnost znamená pro chovatele jednorázovou administrativní a finanční zátěž ve výši stovek korun, nicméně její přínosy by měly být podle očekávání výrazně vyšší.