Aktuality podrobněji
14. září 2011
Setkání evropských Nových Měst
Setkání evropských Nových Měst   Ve dnech 9. – 11. září 2011 se v Novém Městě v Hesensku uskutečnilo 33. setkání evropských Nových Měst. Sjeli se tam zástupci všech 36 měst a obcí pojmenovaných „Nové Město", které jsou sdruženy do spolku, jehož účelem je společná propagace „Nového Města v Evropě“. Nechyběli ani zástupci našeho města.

Setkání evropských Nových Měst   Každoročně se setkání koná v jednom ze sdružených měst, která se nacházejí především v Německu, ale i v Rakousku, Maďarsku, Polsku, Slovensku a v Česku. Z naší republiky jsou zapojená tři ze čtyř Nových Měst – Nové Město pod Smrkem, Nové Město na Moravě a Nové Město nad Metují.

  Letošní setkání proběhlo za krásného počasí v Neustat (Hessen), které má cca 9 100 obyvatel a leží uprostřed spolkové země Hesensko. Jeho historie sahá přibližně do roku 1260. Ve městě je mnoho hrázděných staveb, včetně věže Junker-Hansen-Turm, která je největší kruhovou hrázděnou stavbou na světě. Město se díky svým stavbám těší přízvisku „historické město v Marburgské zemi“.

  Setkání „novoměšťáků“ je tradičně zahajováno pátečním večerním setkáním všech delegací v obrovském stanu, kdy dochází k předávání vlajky pořadatelskému městu a ke zdravicím představitelů pořádajícího města a spolkové země. Následuje kulturní program.

Setkání evropských Nových Měst   Nejbohatší část oslav je v sobotu. V Novém Městě v Hesensku na několika pódiích vyhrávaly kapely, v parku svou činnost představovaly místní spolky, prezentovala se jednotlivá „nová města“, včetně budoucího pořadatele, byl zde cirkus, sešli se starostové všech měst na společném jednání, byly zde různé výstavy atd.

Setkání evropských Nových Měst   Hlavní událostí sobotního dne je vždy pochod všech zúčastněných městem a společné setkání ve stanu, kde jsou vítána a představována jednotlivá města. Představování měst je propojeno kulturním programem. Pak následuje volný program všech účastníků až do pozdních nočních hodin. Vyvrcholením večera bývá ohňostroj, ale zábava ještě dál dlouho pokračuje.

  V neděli probíhají mše a pokračuje kulturní program. Odpoledne se většina „novoměšťáků“ rozjíždí do svých domovů. Tipujeme, že toho letošního setkání se zúčastnilo cca 1 600 hostů z různých evropských „Nových Měst“. Příští rok se „novoměšťáci“ sejdou v Neustat an der Orla.


Zpět na aktuality