Aktuality podrobněji
10. prosince 2007
Kamiony přes město jezdit nebudou
  Česká republika v noci z 20. na 21. prosince 2007 na svých pozemních hranicích zruší kontroly a odstraní překážky bránící volnému průjezdu. V Novém Městě pod Smrkem a okolí však přibude pět kusů svislého dopravního značení, které zajistí průjezd hraničním přechodem (silnice II/291) pouze vozidlům do šesti tun celkové hmotnosti a autobusům.

  Původně vlastník této komunikace - Liberecký kraj - navrhoval průjezd bez omezení. Vedení města však požadovalo omezení pro vozidla nad 7,5 T a polská strana trvala na zachování současného stavu. Po vzájemné dohodě tedy prozatím dosud platné omezení zůstane zachováno.

  Česká republika se zapojí do tzv. schengenské spolupráce a připojí se ke skupině států, které neprovádějí kontroly na svých společných hranicích a tím naplňují právo na volný pohyb osob. Bude možné překračovat pozemní hranice bez nutnosti předkládat na hraničních přechodech identifikační průkaz. Také budeme moci hranice překračovat kdykoliv a na jakémkoliv místě.

  V tzv. schengenském prostoru tedy nejsou na společných státních hranicích vykonávány hraniční kontroly. Absenci těchto kontrol však nahrazuje rozsáhlá spolupráce všech států v mnoha oblastech, které sahají od policejní a justiční spolupráce přes vízové a konzulární záležitosti až po ochranu osobních údajů.

  Další podrobné informace naleznete zde:
http://www.euroskop.cz/57773/clanek/prakticke-informace/


Zpět na aktuality