Aktuality podrobněji
2. ledna 2008
Vstup do schengenského prostoru
  Česká republika v noci z 20. na 21. prosince 2007 na svých pozemních hranicích zrušila kontroly a odstranila překážky bránící volnému průjezdu. Tím se připojila do tzv. schengenské spolupráce ke skupině států, které neprovádějí kontroly na svých společných hranicích. Nyní je možné překračovat pozemní hranice bez nutnosti předkládat na hraničních přechodech identifikační průkaz a hranice můžeme překračovat kdykoliv a na jakémkoliv místě. Identifikační průkaz však samozřejmě u sebe mít musíme.

  Schengen je malé lucemburské městečko v blízkosti francouzské a německé hranice, kde byla uzavřena první dohoda o neprovádění kontrol na hranicích. Byl tak občanům usnadněn pohyb po tomto území. Tato dohoda nabyla obrovského významu a tento prostor začal být postupně rozšiřován. Absenci kontrol na hranicích však nahrazuje rozsáhlá spolupráce všech států v mnoha oblastech, které sahají od policejní a justiční spolupráce přes vízové a konzulární záležitosti až po ochranu osobních údajů.

  Oslava vstupu do schengenského prostoru proběhla také na našem hraničním přechodu. Symbolické česko-polské setkání Jizerské hory bez hranic uspořádaly obce Świeradów Zdrój, Nové Město pod Smrkem, Mirsk a Lázně Libverda.

  Přechod našich zemí z východního bloku do Evropského společenství má tři důležité historické milníky. Prvním byl vstup do Evropské unie. Druhým historickým milníkem je naplnění práva na volný pohyb osob uvnitř Evropské unie. Třetím bude přijetí společné evropské měny. Dochází tak k opětovnému zcelování Evropy, dlouhodobě rozdělené na západ a východ.

setkání Jizerské hory bez hranic   setkání Jizerské hory bez hranic   setkání Jizerské hory bez hranic  


Zpět na aktuality